YAGEO AC0603JRNPO0BN470
Part No.:
AC0603JRNPO0BN470
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 47PF 100V C0G/NPO 0603
Shipping
AC0603JRNPO0BN470 Information
Active
Capacitance:
47 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
100V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)