YAGEO AC0402CRNPO9BN3R9
Part No.:
AC0402CRNPO9BN3R9
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 3.9PF 50V C0G/NPO 0402
Shipping
AC0402CRNPO9BN3R9 Information
Active
Capacitance:
3.9 pF
Tolerance:
±0.25pF
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
AEC-Q200
Applications:
Automotive
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension:
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.022" (0.55mm)