Abracon LLC AB-50.000MHZ-B2
Part No.:
AB-50.000MHZ-B2
Manufacturer:
Abracon LLC
Category:
Crystals
Package:
HC-49/U
Description:
CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF TH
Shipping
AB-50.000MHZ-B2 Information
Manufacturer:
Abracon LLC
Series:
AB
Package/Case:
HC-49/U
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
50 MHz
Frequency Stability:
±100ppm
Frequency Tolerance:
±20ppm
Load Capacitance:
18pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
25 Ohms
Operating Mode:
3rd Overtone
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max):
0.530" (13.46mm)