
| Image | ![]() |
| Part Number | 93073 |
| Manufacturer | MISCO |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | General Purpose |
| Frequency Range | 100 Hz ~ 8.5 kHz |
| Frequency - Self Resonant | 130Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Efficiency - dBA | 92.00 |
| Efficiency - Testing | - |
| Efficiency - Type | Sound Pressure Level (SPL) |
| Power - Rated | 40 W |
| Power - Max | 80 W |
| Port Location | Top |
| Shape | Round, Square Frame |
| Material - Cone | - |
| Material - Magnet | Ferrite |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Quick Connect |
| Size / Dimension | 4.094" L x 4.094" W (103.99mm x 103.99mm) |
The following parts include "93073" in Silicon Labs 93073.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.