
| Image | ![]() |
| Part Number | 93003 |
| Manufacturer | MISCO |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Box (TB) |
| Product Status | Active |
| Technology | Magnetic |
| Type | Full Range |
| Frequency Range | 125 Hz ~ 20 kHz |
| Frequency - Self Resonant | 155Hz |
| Impedance | 8 Ohms |
| Efficiency - dBA | 80.00 |
| Efficiency - Testing | - |
| Efficiency - Type | Sound Pressure Level (SPL) |
| Power - Rated | 10 W |
| Power - Max | 20 W |
| Port Location | Top |
| Shape | Round |
| Material - Cone | Aluminum |
| Material - Magnet | Nd-Fe-B |
| Ingress Protection | - |
| Ratings | - |
| Termination | Solder Eyelet(s) |
| Size / Dimension | 2.040" Dia (51.82mm) |
The following parts include "93003" in Silicon Labs 93003.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.