KYOCERA AVX 61V102MCFIA
Part No.:
61V102MCFIA
Description:
CAP CER 1000PF 400VAC RADIAL
Shipping
61V102MCFIA Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)