KYOCERA AVX 61V101MCDCA
Part No.:
61V101MCDCA
Description:
CAP CER 100PF 400VAC RADIAL
Shipping
61V101MCDCA Information
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)