KYOCERA AVX 61V101MCCCA
Part No.:
61V101MCCCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 400VAC RADIAL
Shipping
61V101MCCCA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400VAC
Temperature Coefficient:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
X1, Y1
Applications:
Safety
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.157" (4.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)