Vishay Sprague 610D225F100KD2
Part No.:
610D225F100KD2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Description:
CAP ALUM 2.2UF 100V AXIAL TH
Shipping
610D225F100KD2 Information
Manufacturer:
Vishay Sprague
Package/Case:
Series:
610D
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2.2 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Polarization:
Bi-Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
Ripple Current @ High Frequency:
Impedance:
Lead Spacing:
Size / Dimension:
0.297" Dia x 1.000" L (7.54mm x 25.40mm)