KYOCERA AVX 5ZH104ZEDAA
Part No.:
5ZH104ZEDAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.1UF 50V Y5V RADIAL
Shipping
5ZH104ZEDAA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.1 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.236" (6.00mm)