KYOCERA AVX 5YH223MOCAM
Part No.:
5YH223MOCAM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.022UF 50V Y5U RADIAL
Shipping
5YH223MOCAM Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5U (E)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max):
0.118" (3.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)