KYOCERA AVX 5WH473ZOGAM
Part No.:
5WH473ZOGAM
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.047UF 50V Y5P RADIAL
Shipping
5WH473ZOGAM Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.047 µF
Tolerance:
-20%, +80%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
Y5P (B)
Operating Temperature:
-30°C ~ 85°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):
0.197" (5.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.197" (5.00mm)