KYOCERA AVX 5TR223SCKCA
Part No.:
5TR223SCKCA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.022UF 1KV Y5V RADIAL
Shipping
5TR223SCKCA Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Capacitance:
0.022 µF
Tolerance:
-20%, +50%
Voltage - Rated:
1000V (1kV)
Temperature Coefficient:
Y5V (F)
Operating Temperature:
-30°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial, Disc
Size / Dimension:
0.591" Dia (15.00mm)
Height - Seated (Max):
0.236" (6.00mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)