Vishay Sprague 53D333F010GS6
Part No.:
53D333F010GS6
Description:
CAP ALUM 33000UF 10V AXIAL TH
Shipping
53D333F010GS6 Information
Capacitance:
33000 µF
Tolerance:
-10%, +50%
Voltage - Rated:
10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.760" Dia x 3.642" L (19.30mm x 92.50mm)