Vishay Sprague 53D123G035JT7
Part No.:
53D123G035JT7
Description:
CAP ALUM 12000UF 35V AXIAL TH
Shipping
53D123G035JT7 Information
Capacitance:
12000 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension:
1.012" Dia x 3.642" L (25.70mm x 92.50mm)