Vishay Sprague 39D506G050EE6
Part No.:
39D506G050EE6
Description:
CAP ALUM 50UF 50V AXIAL TH
Shipping
39D506G050EE6 Information
Capacitance:
50 µF
Tolerance:
-10%, +75%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
500 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Size / Dimension:
0.512" Dia x 1.142" L (13.00mm x 29.00mm)