Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 2W462 |
| Manufacturer | NTE Electronics, Inc |
| Series | 2W462 |
| Packaging | Box |
| Product Status | Active |
| Resistance | 620 kOhms |
| Tolerance | ±2% |
| Power (Watts) | 2W |
| Composition | Metal Film |
| Features | - |
| Temperature Coefficient | ±200ppm/°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 200°C |
| Supplier Device Package | Axial |
| Size / Dimension | 0.220" Dia x 0.610" L (5.60mm x 15.50mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Number of Terminations | 2 |
| Failure Rate | - |
The following parts include "2W462" in Silicon Labs 2W462.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.