EIC SEMICONDUCTOR INC. 1N5391BULK
Part No.:
1N5391BULK
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Category:
Single Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE GEN PURP 50V 1.5A DO41
Shipping
1N5391BULK Information
Manufacturer:
EIC SEMICONDUCTOR INC.
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
Technology:
Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
50 V
Current - Average Rectified (Io):
1.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
1.1 V @ 1.5 A
Speed:
Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr):
Current - Reverse Leakage @ Vr:
5 µA @ 50 V
Capacitance @ Vr, F:
15pF @ 4V, 1MHz
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Through Hole
Supplier Device Package:
DO-41
Operating Temperature - Junction:
-65°C ~ 175°C