Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components 1C10C0G101J050B
Part No.:
1C10C0G101J050B
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 100PF 50V C0G/NP0 RADIAL
Shipping
1C10C0G101J050B Information
Manufacturer:
Series:
Monolythic®, 1C10
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
100 pF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
C0G, NP0
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Through Hole
Package / Case:
Radial
Size / Dimension:
0.200" L x 0.125" W (5.08mm x 3.18mm)
Height - Seated (Max):
0.250" (6.35mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.100" (2.54mm)