1778764.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1778764 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | COMBICON PTSM |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.098" (2.50mm) |
| Header Orientation | 90°, Right Angle |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - IEC | 6A |
| Voltage - IEC | 160 V |
| Current - UL | - |
| Voltage - UL | - |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | Black |
| Operating Temperature | - |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "1778764" in Silicon Labs 1778764.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.