Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1758018 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | COMBICON MSTBV |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Header, Male Pins, Shrouded (2 Side) |
| Number of Positions | 2 |
| Positions Per Level | 2 |
| Number of Levels | 1 |
| Pitch | 0.200" (5.08mm) |
| Header Orientation | Vertical |
| Plug Wire Entry | - |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Type | Through Hole |
| Current - IEC | 12A |
| Voltage - IEC | 400 V |
| Current - UL | 12 A |
| Voltage - UL | 300 V |
| Wire Gauge or Range - AWG | - |
| Wire Gauge or Range - mm² | - |
| Color | Green |
| Operating Temperature | - |
| Contact Mating Finish | Tin |
The following parts include "1758018" in Silicon Labs 1758018.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.