1689844.pdf
Unit Price:$0
Ext Price:$0



| Image | ![]() |
| Part Number | 1689844 |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Series | PLUSCON VS |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Style | - |
| Type | Modular Mounting Frame |
| Number of Ports | 1 |
| Port Direction | Straight |
| Color | Gray |
| Features | IP67 |
| For Use With/Related Products | RJ45 Receptacles |
| Length | 1.417" (36.00mm) |
| Width | 1.417" (36.00mm) |
| Depth | 0.644" (16.35mm) |
| Material | Plastic |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Shelf Life | - |
| Shelf Life Start | - |
| Storage/Refrigeration Temperature | - |
The following parts include "1689844" in Silicon Labs 1689844.
The following parts are popular search parts in Test and Measurement.