Delevan 1641R-394J
Part No.:
1641R-394J
Description:
FIXED IND 390UH 107MA 7.4 OHM TH
Shipping
1641R-394J Information
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
390 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
107 mA
Current - Saturation (Isat):
60mA
DC Resistance (DCR):
7.4Ohm Max
Q @ Freq:
60 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant:
6.2MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Inductance Frequency - Test:
790 kHz
Size / Dimension:
0.162" Dia x 0.410" L (4.11mm x 10.41mm)