3M 153224-2000-RB-WD
Part No.:
153224-2000-RB-WD
Manufacturer:
3M
Category:
Headers, Receptacles, Female Sockets
Package:
Description:
CONN RCPT 24POS 0.079 GOLD SMD
Shipping
153224-2000-RB-WD Information
Manufacturer:
3M
Series:
1532
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Connector Type:
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Type:
Female Socket
Style:
Board to Board or Cable
Number of Positions:
24
Number of Positions Loaded:
All
Pitch - Mating:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing - Mating:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Surface Mount
Termination:
Solder
Fastening Type:
Push-Pull
Contact Finish - Mating:
Gold
Contact Finish Thickness - Mating:
30.0µin (0.76µm)
Insulation Color:
Black
Insulation Height:
0.129" (3.28mm)
Contact Length - Post:
Operating Temperature:
-55°C ~ 105°C
Material Flammability Rating:
UL94 V-0
Mated Stacking Heights:
Ingress Protection:
Features:
Pick and Place
Current Rating (Amps):
1A