KYOCERA AVX 1210GC102MAT1A
Part No.:
1210GC102MAT1A
Description:
CAP CER 1000PF 2KV X7R 1210
Shipping
1210GC102MAT1A Information
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
2000V (2kV)
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
High Voltage
Ratings:
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.130" L x 0.098" W (3.30mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.071" (1.80mm)