KYOCERA AVX 1206PC102KAT1A
Part No.:
1206PC102KAT1A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1000PF 250V X7R 1206
Shipping
1206PC102KAT1A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Capacitance:
1000 pF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
250V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.059" (1.50mm)