KYOCERA AVX 0805YC105KAT4A
Part No.:
0805YC105KAT4A
Description:
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Shipping
0805YC105KAT4A Information
Series:
KGM - X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±10%
Voltage - Rated:
16V
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Applications:
General Purpose
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.057" (1.45mm)