Walsin Technology Corporation 0805B333J500CT
Part No.:
0805B333J500CT
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Category:
Ceramic Capacitors
Package:
Description:
CAP CER 0.033UF 50V X7R 0805
Shipping
0805B333J500CT Information
Manufacturer:
Walsin Technology Corporation
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Capacitance:
0.033 µF
Tolerance:
±5%
Voltage - Rated:
50V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Features:
Ratings:
Applications:
General Purpose
Failure Rate:
Mounting Type:
Surface Mount, MLCC
Package / Case:
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.035" (0.90mm)