KYOCERA AVX 06036C105MAT2A
Part No.:
06036C105MAT2A
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0603
Shipping
06036C105MAT2A Information
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Series:
KGM - X7R
Capacitance:
1 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
6.3V
Temperature Coefficient:
X7R
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
Thickness (Max):
0.037" (0.95mm)