Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZPY75-TAP
Part No.:
ZPY75-TAP
Description:
DIODE ZENER 75V 1.3W DO204AL
Shipping
ZPY75-TAP Information
Packaging:
Tape & Box (TB)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
75 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
70 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 56 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
175°C