Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZPY5V1-TR
Part No.:
ZPY5V1-TR
Description:
DIODE ZENER 5.1V 1.3W DO204AL
Shipping
ZPY5V1-TR Information
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
5.1 V
Tolerance:
±6%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 700 mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
175°C