Vishay General Semiconductor - Diodes Division ZPY22-TAP
Part No.:
ZPY22-TAP
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Category:
Single Zener Diodes
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Description:
DIODE ZENER 22V 1.3W DO204AL
Shipping
ZPY22-TAP Information
Manufacturer:
Series:
Package/Case:
DO-204AL, DO-41, Axial
Packaging:
Tape & Box (TB)
Product Status:
Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz):
22 V
Tolerance:
±5%
Power - Max:
1.3 W
Impedance (Max) (Zzt):
7 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr:
500 nA @ 17 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
Operating Temperature:
175°C