Samtec Inc. YTW-20-02-L-5-170-100
Part No.:
YTW-20-02-L-5-170-100
Manufacturer:
Samtec Inc.
Category:
Board Spacers, Stackers (Board to Board)
Package:
Description:
2.00 MM FLEXYZ HIGH-DENSITY BOAR
Shipping
YTW-20-02-L-5-170-100 Information
Manufacturer:
Samtec Inc.
Series:
YTW
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Number of Positions:
100
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
5
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Length - Overall Pin:
0.378" (9.600mm)
Length - Post (Mating):
0.108" (2.743mm)
Length - Stack Height:
0.170" (4.318mm)
Length - Tail:
0.100" (2.540mm)