VPG Foil Resistors Y40721K50000T9R
Part No.:
Y40721K50000T9R
Description:
FRFC0805 1K5000 TCR0.2 0.01% S T
Shipping
Y40721K50000T9R Information
Packaging:
Bulk
Resistance:
1.5 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)