VPG Foil Resistors Y407210R0000F9W
Part No.:
Y407210R0000F9W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 10 OHM 1% 1/5W 0805
Shipping
Y407210R0000F9W Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FRFC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Active
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)