VPG Foil Resistors Y407210R0000C0W
Part No.:
Y407210R0000C0W
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FRFC0805 10R000 TCR0.2 0.25% B W
Shipping
Y407210R0000C0W Information
Series:
FRFC
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tray
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.25%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)