VPG Foil Resistors Y40235R00000F9R
Part No.:
Y40235R00000F9R
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 5 OHM 1% 0.3W 1206
Shipping
Y40235R00000F9R Information
Series:
FRSM
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.3W
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)