VPG Foil Resistors Y4021100R000A9R
Part No.:
Y4021100R000A9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0603 (1608 Metric)
Description:
FRSM0603 100R00 TCR0.2 0.05% S T
Shipping
Y4021100R000A9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
FRSM
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0603
Size / Dimension:
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)