VPG Foil Resistors Y4014162R000Q9R
Part No.:
Y4014162R000Q9R
Description:
RES SMD 162 OHM 0.02% 1/5W 0805
Shipping
Y4014162R000Q9R Information
Resistance:
162 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)