VPG Foil Resistors Y4014100R000Q9R
Part No.:
Y4014100R000Q9R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 100 OHM 0.02% 1/5W 0805
Shipping
Y4014100R000Q9R Information
Series:
FRST
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Resistance:
100 Ohms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±2.5ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 200°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)