VPG Foil Resistors Y174627K4000B9R
Part No.:
Y174627K4000B9R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
3017 J-Lead
Description:
RES SMD 27.4K OHM 0.6W 3017
Shipping
Y174627K4000B9R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
SMR3DZ
Package/Case:
3017 J-Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Resistance:
27.4 kOhms
Tolerance:
±0.1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Foil
Features:
Moisture Resistant, Non-Inductive, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package:
Ratings:
SMD
Size / Dimension:
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)