VPG Foil Resistors Y17461K42000F0R
Part No.:
Y17461K42000F0R
Description:
RES SMD 1.42K OHM 1% 0.6W J LEAD
Shipping
Y17461K42000F0R Information
Resistance:
1.42 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C
Size / Dimension:
0.287" L x 0.170" W (7.29mm x 4.32mm)
Height - Seated (Max):
0.122" (3.10mm)