VPG Foil Resistors Y168848K7200A0L
Part No.:
Y168848K7200A0L
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Radial
Description:
RES 48.72K OHM 1/2W 0.05% RADIAL
Shipping
Y168848K7200A0L Information
Series:
AN
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
48.72 kOhms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.5W, 1/2W
Features:
Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.295" L x 0.098" W (7.50mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.315" (8.00mm)