VPG Foil Resistors Y163310R0000D9R
Part No.:
Y163310R0000D9R
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
2512 (6432 Metric)
Description:
RES SMD 10 OHM 0.5% 0.6W 2512
Shipping
Y163310R0000D9R Information
Series:
VFCP
Package/Case:
2512 (6432 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
10 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.6W
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
2512
Size / Dimension:
0.250" L x 0.126" W (6.35mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)