VPG Foil Resistors Y16302K49000T0R
Part No.:
Y16302K49000T0R
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
RES SMD 2.49KOHM 0.01% 1/4W 1206
Shipping
Y16302K49000T0R Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VFCP
Package/Case:
1206 (3216 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
2.49 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Foil
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
1206
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)