VPG Foil Resistors Y16293K01000Q0R
Part No.:
Y16293K01000Q0R
Description:
VFCP0805 3K01000 TCR0.2 0.02% B
Shipping
Y16293K01000Q0R Information
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
3.01 kOhms
Tolerance:
±0.02%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)