VPG Foil Resistors Y16292K20000T0W
Part No.:
Y16292K20000T0W
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Category:
Chip Resistor - Surface Mount
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
RES SMD 2.2KOHM 0.01% 1/10W 0805
Shipping
Y16292K20000T0W Information
Manufacturer:
VPG Foil Resistors
Series:
VFCP
Package/Case:
0805 (2012 Metric)
Packaging:
Tray
Product Status:
Last Time Buy
Resistance:
2.2 kOhms
Tolerance:
±0.01%
Power (Watts):
0.1W, 1/10W
Composition:
Metal Foil
Features:
Anti-Sulfur, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Supplier Device Package:
Ratings:
0805
Size / Dimension:
0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.24mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)