VPG Foil Resistors Y162583R0000A9R
Part No.:
Y162583R0000A9R
Description:
RES SMD 83 OHM 0.05% 0.3W 1206
Shipping
Y162583R0000A9R Information
Resistance:
83 Ohms
Tolerance:
±0.05%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)