VPG Foil Resistors Y162515K0000D9R
Part No.:
Y162515K0000D9R
Description:
RES SMD 15K OHM 0.5% 0.3W 1206
Shipping
Y162515K0000D9R Information
Resistance:
15 kOhms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.3W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.126" L x 0.062" W (3.20mm x 1.57mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)