VPG Foil Resistors Y16245R00000D9R
Part No.:
Y16245R00000D9R
Description:
RES SMD 5 OHM 0.5% 1/5W 0805
Shipping
Y16245R00000D9R Information
Resistance:
5 Ohms
Tolerance:
±0.5%
Power (Watts):
0.2W, 1/5W
Temperature Coefficient:
±0.2ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension:
0.080" L x 0.050" W (2.03mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max):
0.025" (0.64mm)